Krakatau - wyspa wulkan

Krakatau, znany również jako Krakatoa lub Krakatao to wyspa znajdująca się w cieśninie Sundajskiej, miedzy wyspami Sumatra i Jawa położonymi w Indonezji. Co ciekawe, Krakatau to nie tylko wyspa, lecz również aktywny wulkan, klasyfikowany jako stratowulkan. Położony jest w niezwykle aktywnej strefie wulkanicznej zwanej Pacyficznym Pierścieniem Ognia, czy inaczej Pacyficznym Pasem Sejsmicznym - zdarza się tutaj około 81% większych trzęsień ziemi oraz występuje tutaj 90% wszystkich czynnych wulkanów na ladzie.

Wyspa ta przez ponad tysiąc lat była uważana jako bezpieczne miejsce, aż do ogromnej erupcji która miała miejsce w XIX wieku. Miejsce to po dziś dzień jest obiektem ogromnego zainteresowania naukowców, a w szczególności biologów i geologów. Krakatau należy do części Parku Narodowego Ujung Kulon, który został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Kusi turystów swoim surowym , ale jednocześnie majestatycznym pięknem, przepięknymi widokami i niezwykłym klimatem. Co kryje ta cudowna ale jednocześnie groźna kraina?

Erupcje wulkaniczne
Pierwsza miała miejsce prawdopodobnie około 416 r. naszej ery, kiedy to nastąpiło zapadniecie się pierwotnego wulkanu, w wyniku czego powstała kaldera 7 kilometrowej długości. Szczątkami dawnego wulkanu są wysepki Verlaten i Lang. Wiele lat później utworzyły się trzy wulkany, położone w środkowej części kaldery, których kratery wznosiły się jeden obok drugiego tworząc w jednej linii wyspę wulkaniczną - dzisiejszą Krakatau.

Przez setki lat uważano ze wulkan jest uśpiony oraz ze teren wyspy jest całkowicie bezpieczny... do czasu. Ogromny wybuch na tej niewielkiej wyspie wulkanicznej miał miejsce w XIX wieku, dokładnie przypadł na rok 1883. To właśnie w lutym tego roku wulkan zaczął budzić się do życia - wówczas aktywność sejsmiczna była jeszcze dość słaba, by ktoś mógł przewidzieć tak wielka tragedie. W maju tego samego roku nastąpiła pierwsza eksplozja, po której oprócz nie wielkiej ilości czarnego dymu nie wynikło nic. Nie oznaczało to jednak, ze w środku tego groźnego wulkanu nic się nie działo - przeciwnie. Poziom magmy wzrastał, zatykając jej wszystkie ujścia.

Dodatkowo wzrastało ciśnienie gazów wulkanicznych, co spowodowało erupcje i eksplozje jednego z trzech kraterów. Następnego dnia wystąpiła kolejna eksplozja podwajając swoja sile i zniszczenie - 70% wyspy zniknęło z powierzchni ziemi. Wybuch spowodował fale tsunami o wysokości ponad 40 metrów. W tragedii tej życie straciło ponad 35 tysięcy ludzi. Po wybuchu z wody wyłoniła się nowa wyspa, którą nazwano Anak Krakatau, czyli Dziecko Krakatau, natomiast szczątkowa część, która cudem ocalała, po erupcji nazwano Matká Krakatau. Anak to wyspa która rośnie rok rocznie o około 5 metrów wzwyż, a obecnie wynosi około 350 metrów wysokości.

Wycieczki na wyspę
Turyści chcący wybrać się w to niezwykle miejsce, będą musieli spotkać się z niemałymi przeszkodami - nie jest to tak proste i łatwe jak mogłoby się wydawać. Na wyspę Krakatau można dotrzeć z dwóch wysp Jawy - położonej 65 km od wyspy oraz Sumatry - położonej w odległości około 45 km. Nie rzadko turyści wybierają trzecia opcje, mianowicie punktem docelowym staje się wówczas Carita Beach, która to jest położona 150 km na zachód od Dżakarty - stolicy Indonezji, do której dostanie się nie stanowi problemu. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się na wycieczkę z grupa zorganizowana - osoby które chcą podróżować samodzielnie i tak muszą czekać na liczniejszą grupę turystów, lub wynająć łódkę co nie należy do najmniejszych wydatków.